Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Brudny odpad - droższy recykling

Promoted

Selektywna zbiórka to pierwszy krok na drodze do recyklingu i odzysku surowców z odpadów opakowaniowych. By jednak tak było, trzeba trzymać się kilku ważnych zasad, np. dbać o to, by śmieci nadające się do ponownego wykorzystania nie były zanieczyszczone. Dlaczego to tak ważne?

Nieopłacalny odzysk

Z badań wynika, że każdy Polak w ciągu roku wyrzuca ok. 400 reklamówek i 50 puszek po napojach. Odpady te nie powinny stanowić większego problemu, gdyż materiały, z jakich zostały wykonane, nadają się do recyklingu. Niestety, to nie do końca prawda. Większość śmieci segregowanych w gospodarstwach domowych jest bowiem mocno zanieczyszczona, co oznacza, że przed poddaniem ich dalszym procesom muszą one zostać dokładnie wyczyszczone. To z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów ich przetworzenia. Dla przedsiębiorców oznacza to jedno - odzyskiwanie surowców z odpaów staje się bardzo mało opłacalne. 

Nowe standardy segregacji

Efektem tej sytuacji jest decyzja Ministerstwa Środowiska, które planuje wprowadzić standardy segregacji odpadów. Odpowiednie postępowania z opakowaniami już w gospodarstwach domowych jest niezwykle istotne jeśli chcemy uzyskać normy recyklingu narzucone nam przez UE.

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.