Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Czym palić w piecu?

Promoted

Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Pyły i inne trujące związki negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Sporą winę za taki stan rzeczy ponoszą niskiej jakości kotły i paliwo, jakim ogrzewamy domy. Czym powinniśmy palić, by nie zanieczyszczać powietrza.


Zanieczyszczenie powietrza jest powodem śmierci prawie 50 000 Polaków w ciągu roku. Co więcej, ma ono ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pyły zawieszone i benzo(a)piren mogą prowadzić do tak niebezpiecznych chorób jak rak płuc, zawał serca, udar mózgu, astma czy depresja.

Dobry piec

Rodzaj i stan kotła, w którym palimy, ma ogromny wpływ na ilość zanieczyszczeń dostających się do powietrza. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym wypadku wymiana pieca węglowego na gazowy lub elektryczny czy też podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jako że węgiel nadal pozostaje jednym z najtańszych źródeł ogrzewania, większość osób nie chce z niego rezygnować. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby palić w kotle spełniającym odpowiednie unijne normy.

Jakość opału

Minimalizacja kosztów ogrzewania, bardzo często prowadzi do patologicznych sytuacji, w których osoby ogrzewające budynek do węgla i drewna dodają śmieci czy też opalają paliwem bardzo niskiej jakości np. mułem. Takie zachowania bardzo często są nieświadome. Może wydawać nam się, że półki czy deski ze zniszczonych mebli idealnie sprawdzą się jako paliwo opałowe. Nic z tych rzeczy. Są one bowiem pokryte warstwą lakieru, który podczas spalania uwalnia do atmosfery niebezpieczne związki chemiczne.  

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.