Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Dokarmianie ptaków – zasady ogólne

Promoted

Niewłaściwe dokarmianie ptaków może przynieść więcej złego niż dobrego. Przykład? Chleb oraz potrawy, które zostały wcześniej posolone, powodują u ptaków choroby, a w skrajnych przypadkach prowadzą do śmierci. Czy to oznacza, że ptaków nie należy dokarmiać? Bynajmniej? Po prostu należy robić to z głową!

 

Ptaki także w zimie świetnie radzą sobie same. Sytuacja zmienia się jednak, gdy na dworze pojawia się gruba warstwa śniegu i dotarcie do pokarmu staje się mocno utrudnione. To właśnie wtedy pomoc z naszej strony jest ptakom najbardziej potrzebna.

Zasady ogólne dokarmiania

1. Karmnika nie wieszajmy zbyt nisko, gdyż w takiej sytuacji ptaki mogą stać się łatwym łupem dla kotów.

2. Działajmy w sposób, który będzie najbliższy naturze. Jabłka dla miękkojadów zawieśmy na drzewie, a do karmnika nasypmy np. słonecznik.

3. Dbajmy o to, aby karmnik był czysty. Ograniczy to rozprzestrzenianie się chorób i pasożytów.

4. Nie karmmy przetworzonymi pokarmami, bo zawierają one przyprawy, która są niebezpieczne dla ptaków.

5. Jeśli zima nie jest wyjątkowo mroźna a ziemi nie przykrywa warstwa śniegu, wysypujmy tylko niewielkie ilości pokarmu. Karmiąc ptaki w sytuacji gdy nie jest to konieczne, ograniczamy ich samodzielność. A to może być niebezpieczne.

6. Jeśli podejmiemy decyzję o zamontowaniu karmnika i dokarmianiu, róbmy to systematycznie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do swojej stołówki i jeśli w środku zimy ją zamkniemy, będą zmuszone szukać nowej. A to będzie je kosztować sporo energii.

7. Jeśli zastanawiamy się, ile ziarna nasypać do karmnika, najlepiej stosujmy zasadę: lepiej mniej niż za dużo.

8. Pamiętajmy, by ptakom zapewnić nie tylko dostęp do pożywienia, ale również wody, szczególnie w okresie silnych mrozów.  

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.