Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Dołącz do czwartej edycji Listów dla Ziemi

Promoted

Listy dla Ziemi to akcja, która już na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych. Każdego roku bierze w niej udział kilkaset gmin, kilka tysięcy placówek i kilkaset tysięcy uczniów. W przyszłym roku dzieci z całej Polski po raz kolejny zasiądą do pisania listów. Do czwartej edycji akcji gminy mogą zgłaszać się już teraz!


 

Bezpłatne materiały dla szkół

To już pewne. W kwietniu przyszłego roku uczniowie z całej Polski już po raz czwarty napiszą listy dla Ziemi. Gminy, które chciałyby włączyć się w ekologiczne działania, mogą to zrobić, wypełniając formularz, znajdujący się na oficjalnej stronie Listów dla Ziemi, w zakładce Do pobrania. Uczestnicy akcji tradycyjnie otrzymają darmowe materiały edukacyjne, przydatne w przeprowadzaniu lekcji tematycznych w placówkach i promowaniu akcji.

 

Akcja, która łączy

Do trzeciej edycji Listów dla Ziemi, która odbyła się w 2015 roku w ramach kampanii „Nie bądź jednorazowy”, dołączyło 300 gmin, 2 360 placówek i prawie 250 tys. uczestników z całej Polski. W sumie we wszystkich dotychczasowych działaniach wzięło udział prawie 1 000 gmin, prawie 10 000 gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników!

 

Tematy ważne dla samorządów i każdego z nas

W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Trzecia edycja była poświęcona ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi. W 2016 roku uczniowie będą pisali listy dotyczące niskiej emisji.

 

Dzieci w roli nauczycieli

Najważniejszą częścią akcji jest pisanie listów dla Ziemi przez uczniów placówek oświatowych z całej Polski. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W 2015 roku uczniowie po raz pierwszy swoje zdanie wyrażali nie tylko na papierze, ale także online, dzięki specjalnej aplikacji. W czwartej edycji również będą mieli taką możliwość.

Pisanie listów poprzedzą lekcje tematyczne w szkołach, a akcji będą towarzyszyć działania ekologiczne, zarówno w samych placówkach jak i w przestrzeni publicznej.

 

SOS dla Ziemi

Listy dla Ziemi to doskonała okazja do podjęcia dyskusji na ważne ekologiczne problemy, edukacji społeczeństwa i promocji pozytywnych postaw. To także konkretne efekty. W ramach akcji organizowane są zbiórki odpadów, sadzenie drzewek, tworzenie zielonych kącików. Co więcej, dzieci zachęcane są do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne.


 

Konkurs organizowany jest w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.