Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Dziś: Dzień Jeża

Promoted

10 listopada swoje święto mają zwierzątka kolczaste, ale sympatyczne i bardzo pożyteczne: jeże. Warto tego dnia pomyśleć o nich nieco dłużej, bo - choć należą one do gatunków chronionych - masowo umierają na naszych oczach. 

Jeż nie lubi jabłek

Jeże to niewielkie, pokryte charakterystycznymi kolcami ssaki. Prowadzą nocny tryb życia i zamieszkują lasy, zarośla, parki oraz ogrody. Z czym nam się kojarzą? Po pierwsze z tym, że gdy czują zagrożenie, zwijają się w kulkę. I tak faktycznie jest. Znajdując się w takiej pozycji, wydają z siebie charakterystyczne posapywanie i zaczynają się trząść, co ma na celu ugodzenie napastnika kolcem. Po drugie, w powszechnym przekonaniu jeże lubią jabłka. To jednak nieprawda. Zwierzęta te żywią się przede wszystkim owadami a także szkodnikami, takimi jak ślimaki, myszy czy szczury.

Jeż jest pod ochroną

Choć jeż europejski, który występuje także w Polsce, podlega ścisłej ochronie, śmiertelność wśród tych ssaków wzrasta. Giną one pod kołami samochodów i podczas wypalania traw. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwa, jakie na nie czyhają. Jeże jesienią, gdy temperatura spada poniżej 10 st. C, zapadają w sen zimowy. Jeśli na czas hibernacji nie znajdą bezpiecznego, suchego legowiska mogą nie przetrwać zimy. Co więcej, jeśli przed nadejściem mrozów ważą mniej niż 700 gramów, to w przypadku przebudzenia się w środku zimy, prawdopodobnie zginą. Chyba, że pomoże mu człowiek! Jak? Budując domek lub też pomagając w jego stworzeniu.

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.