Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Jak dbać o powietrze każdego dnia?

Promoted

Często mówimy się o tym, jak fabryki zanieczyszczają wody czy powietrze, narzekamy na ludzi, którzy zostawiają śmieci w lasach czy spalają odpady w domowych piecach. Ale nie wystarczy wytykać błędy innym. Słowa krytyki warto zamienić na praktyczne działania. Zwłaszcza że wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by każdego dnia dbać o czystość powietrza.

Dobre rady na co dzień

Zastanawiasz się, co Ty możesz zrobić, by powietrze było czystsze? Oto kilka prostych rad:

 1. Sadź rośliny. W domu lub podczas zorganizowanych akcji. Działają one niczym naturalna klimatyzacja: pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, redukują ilość zanieczyszczeń.
   
 2. Rób zakupy przez internet. W ten sposób ograniczysz ilość dwutlenku węgla, jaki powstaje podczas jazdy samochodem.  Sarah Callard w książce „250 rad jak być eko” podaje, że dostawa zakupów przez serwis jest o 30% mniej energochłonna niż jazda do sklepu własnym samochodem.
   
 3. Od czasu do czasu rób sobie „Dzień bez Samochodu”. A w to wyjątkowe święto samochód zamień na rower (dodatkowo, będziesz zdrowszy!) lub komunikację miejską.
   
 4. Dbaj o stan pieca, którym ogrzewasz mieszkanie oraz jakość stosowanych paliw. Zły stan techniczny kotłów oraz kiepskiej jakości produkty opałowe są przyczyna niskiej emisji. A ta powoduje choroby.
   
 5. Ograniczaj ilość odpadów. Na wszystkie sposoby: kupuj i gotuj tylko tyle produktów, ile zjesz, wybieraj opakowania wielokrotnego użytku, ubrania oddawaj na zbiórki, zgodnie z zasadą reuse – dawaj drugie życie przedmiotom. Dlaczego? Bo podczas produkcji opakowań powstają gazy zanieczyszczające powietrze.

 

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.