Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Mobilny PSZOK

Promoted

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) to miejsce, do którego mieszkańcy mogą przywozić odpady nie odbierane przez gminę, przede wszystkim odpady zielone, wielkogabarytowe i problemowe. Wszystko w ramach płaconej opłaty abonamentowej. Tylko czy mieszkańcy faktycznie z tej możliwości korzystają?

W PSZOK'u bezpłatnie można zostawić następujące rodzaje odpadów:

1) meble i odpady wielkogabarytowe;

2) odpady zielone (w szczególności gałęzie, liście, skoszona trawa);

3) chemikalia;

4) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

5) odpady remontowe;

6) zużyte baterie i akumulatory;

7) przeterminowane leki;

8) zużyte opony;

9) gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe.

Problem z PSZOK'ami polega jednak na tym, że jest ich niewiele, co więcej, znajdują się najczęściej na obrzeżach miast. Dla niektórych mieszkańców, w szczególności osób starszych i niezmotoryzowanych, jest to spore utrudnienie.

Częściowym rozwiązaniem tych problemów mają być Mobilne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Niestety w większości miejscowości można z nich skorzystać dwa razy do roku. O krok dalej poszła jednak Warszawa. W stolicy mobilne punkty będą jeździły dwa razy w tygodniu. W ten sposób wyeliminowane mają zostac sytuacje, w których mieszkańcy wyrzucają odpady niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. odpady zielone do odpadów mokrych, a baterie do odpadów suchych. 

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.