Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Oszczędzanie energii – oszczędzanie przyrody

Promoted

Jesień zadomowiła się w naszym kraju na dobre, a wraz z nią rozpoczął się sezon grzewczy. A to oznacza spore obciążenie nie tylko dla naszego budżetu, ale i środowiska. Co zrobić, by portfel i przyroda miały się lżej?

Oszczędzanie energii może być naprawdę proste. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad.

Usuń dziury

Przez szczeliny w oknach i drzwiach spora ilość ciepła niepotrzebnie ucieka na zewnątrz. Właśnie dlatego przed nadejściem zimy warto sprawdzić, w jakim stanie znajduje się stolarka okienna i drzwiowa, czy nie trzeba dokonać prac konserwacyjnych lub naprawczych.

 Zadbaj o izolację

Jeśli chcesz, by okna jeszcze lepiej izolowały od chłodu i wiatru, a w pomieszczeniach było ciepło i przytulnie, zamontuj żaluzje albo ciężkie zasłony.

Nie zasłaniaj grzejników

Jeśli ogrzewanie ma być naprawdę efektywne, nie blokuj jego przepływu. Sprawdź czy grzejniki nie znajdują się za sofą lub innym meblem a także czy nie zasłaniają ich zasłony.

Obniż temperaturę

Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi sięgać 20 stopni. W sypialni, gdzie tylko śpimy, czy kuchni, gdzie gotujemy, może być nieco niższa. A jeden stopień mniej na termostacie to oszczędność aż 6% zużywanej energii.

 

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.