Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Polska przed Trybunałem za złe powietrze

Promoted

Polska została pozwana przez Komisję Europejską przed Trybunał Sprawiedliwości. Powód? Łamanie przepisów dotyczących jakości powietrza.  

Przekroczone normy

To, że jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Unii Europejskiej, nie jest tajemnicą. Dopuszczalne dobowe wartości pyłu zawieszonego w powietrzu są przekraczane w większości stref. Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim niska emisja związana z ogrzewaniem gospodarstw domowych słabej jakości paliwem.

Ostrzeżenie od UE

Polska, jako członek UE, jest zobowiązana do przestrzegania dyrektywy dotyczącej jakości powietrza. Określa ona dopuszczalne roczne i dobowe normy stężenia dla pyłu zawieszonego, których nie można przekroczyć więcej niż 35 razy ww roku.

Mimo działań podjętych do tej pory przez Komisję Europejską sytuacja w Polsce nie uległa znaczącej poprawie. Postanowiła ona zatem sięgnąć po bardziej radykalne środki: skarga do Trybunału Konstytucyjnego to dla Polski bardzo surowe ostrzeżenie.

Czy stanie się to bodźcem do konkretnych zmian w naszym kraju? Mamy nadzieję, że tak.

Więcej informacji można znaleźć w artykule: Polska pozwana przed Trybunał UE za smog


 

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.