Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Stop dla smogu!

Promoted

Prezydenci Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Oświęcimia i marszałek Małopolski podpisali porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz walki ze smogiem. Ma ono na celu poprawę jakości powietrza, które należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie.


Brudne powietrze zabija

Polskie miasta już od wielu lat należą do grupy tych z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W rankingu tym przoduje Kraków. Nie lepiej jest także w Nowym Sączu, Zabrzu, Gliwicach czy Katowicach. Taka sytuacja grozi poważnymi konsekwencjami – dla naszego zdrowia i dla państwowego budżetu. Fakt, że w większości polskich miast stężenia niebezpiecznych substancji wielokrotnie przekraczają normy może wiązać się z poważnymi karami finansowymi nałożonymi przez Unię Europejską. Ale nie to jest najważniejsze, bo z powodu toksycznych pyłów i gazów każdego roku umiera 45 tys. Polaków.

Nie dla smogu

Porozumienie podpisane przez prezydentów Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Oświęcimia i marszałka Małopolski zakłada wymianę doświadczeń przy realizacji proekologicznych projektów, takich jak dopłaty do wymiany pieców, rozwój sieci ciepłowniczych i inwentaryzacja palenisk. Miasta planują także wprowadzić rozwiązania komunikacyjne i planistyczne, które doprowadzą do zwiększenia powierzchni terenów zielonych i ograniczenia poziomu zanieczyszczeń. 

Przeczytaj także

20 maja wystartuje konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Placówki, które brały udział w akcji, wciąż mogą nadsyłać najlepsze prace swoich uczniów.
Od 11 do 30 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą pisali listy dla Ziemi. W tegorocznej akcji bierze udział ponad 90 gmin i blisko 85 000 uczniów.
Jeszcze tylko przez tydzień można się zgłaszać do akcji Listy dla Ziemi. By dołączyć do naszej Ekologicznej Drużyny Narodowej wystarczy wypełnić krótki formularz.
Do czwartej edycji Listów dla Ziemi dołączyło już ponad 80 tysięcy osób. Gminy, która chciałyby wziąć udział w akcji, cały czas mogą wysyłać nam swoje zgłoszenia.