Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Listy dla Ziemi - edycja 2013

Pierwsza, pilotażowa akcja Listów dla Ziemi, która zakończyła się w kwietniu 2013 roku, była dla nas dużym i bardzo pozytywnym zaskoczeniem. W działania włączyły się gminy z całej Polski, a uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli pokazali, co to znaczy być eko.

Dzieci i młodzież w akcji!

Głównymi celami I edycji Listów dla Ziemi była edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego dla samorządów tematu  segregacji odpadów i recyclingu. Realizacji tych założeń służyła akcja pisania listów przez dzieci w całej Polsce. Uczniowie, decydując się na pisanie listów, musieli zapoznać się z tematyką, a przekazując je swoim rodzicom czy dziadkom – edukowali także dorosłych. Ostatecznie pisania podjęli się uczniowie z ponad 350 gmin, które zgłosiły chęć udziału w działaniach. Co daje kilka tysięcy placówek i kilkadziesiąt tysięcy uczniów:-) Niezły wynik, prawda?

Znani dali przykład

Motywacją i wzorem dla najmłodszych były listy pisane przez osoby znane i cenione: aktorów, muzyków, takich jak Krzysztof Skiba, Biały, Olgierd Łukasiewicz, Marcin Wyrostek czy Carrantuohill.

Akcji towarzyszyły m.in. happeningi, wystawy, konkursy, pochody edukacyjne, instalacje. Szkoły, bazując na otrzymanych materiałach edukacyjnych, organizowały lekcje tematyczne, spotkania z leśnikami, akcje sadzenia drzew, zbierania śmieci, spektakle i wiele innych imprez.

Finał, finał, finał!

Najprzyjemniejszy był oczywiście finał, czyli publikowanie na Facebooku zdjęć z zadań zrealizowanych przez dzieci i ich rodziców w domach oraz konkurs na najpiękniejszy list.

Spośród prac nadesłanych przez szkoły wybraliśmy najlepszą setkę, na którą można było głosować w facebookowej aplikacji.

Do autorów 10 listów, które otrzymały największą liczbę głosów, trafiły nagrody zasponsorowane przez Lasy Państwowe, takie jak tablety i aparaty fotograficzne. Pozostałych 90 finalistów otrzymało drobne upominki. Według internautów najpiękniejszy list dla Ziemi napisała Natalia Rogoża, uczennica Szkoły Podstawowej nr 18 – w Koszalinie.

Dziękujemy, że z nami byliście! Mamy nadzieję, że aktywności nie zabranie Wam również podczas II edycji, która rusza w listopadzie.